Pytania i odpowiedzi

 Wybrane pytania ze skrzynki cz. 13


Hej kochani. Dawno nie odpowiadałam na Wasze pytania, więc dziś poświęcimy na to chwilę.
 Zapraszam!

49. Możesz polecić książki dla początkującego z zakresu legend, rytuałów, magii i opowieści słowiańskich?

Jasne. Jeśli chodzi o legendy u podstaw to wszelkiego rodzaju "Klechdy" (moje są od Kostyrko H. z tego co pamiętam). Są to zbiory legend, głównie pochodzących z etnografii, aczkolwiek część ma elementy tzw. starożytne, między innymi legendy bohaterskie i dynastyczne. 'Baśń nad baśniami" również jest dość ważnym utworem. Jest to liryczna opowieść, która zbiera do kupy ww. legendy i robi z nich fuzję. Wydano ją w 1889 roku. W pewnym stopniu można pokusić się o stwierdzenie, że współczesną wersją "Baśni nas baśniami" jest "Popiel" Pana Jabłońskiego. Czerpie on zarówno z legend jak i romantycznych wizji polskich poetów i pisarzy. Pełna recenzja:

https://pijanamorana.blogspot.com/2020/03/popiel-recenzja.html

Rytuały. Rozumiem, że chodzi o słowiańskie obrzędy. Ja osobiście bardzo często korzystałam z pozycji Klingera, która nie jest długa, lecz arcyciekawa ( https://pijanamorana.blogspot.com/2020/04/doroczne-swieta-ludowe-tradycje-grecko.html ). Klasykiem i absolutną podstawą jest "Kultura ludowa Słowian" Moszyńskiego. Nie dla wszystkich, bo jest turbogruba. 
Równie często kartkuję pozycje Biegeleisena, między innymi "Śmierć w obrzędach, zwyczajach i wierzeniach ludu polskiego" i "Lecznictwo ludu polskiego" oraz słownik Fishera opisujący wykorzystanie roślin w celach magicznych. Niezastąpiona jest też pozycja "Słowiańskie obrzędy rodzinne" Bystronia, "Magia ludowa z Pomorza i Kujaw", "Rok obrzędowy na Pomorzu". "Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce" Pani Ogrodowskiej to też pozycja warta uwagi. "Mity kult i rytuał" Pana Kajkowskiego to jedna z nowszych pozycji którą trzeba znać. 

Magia jest nieodłącznym elementem życia, wierzeń i obrzędów ludów na prawie każdym etapie rozwoju. Jeśli weźmiecie dowolną z w.w książek znajdziecie do niej odniesienia. 

Jeśli chodzi o opowieści słowiańskie, to wierzę że chodzi o książki fabularyzowane. Moimi ulubionymi autorami są Pan Piątkowski, Jabłoński oraz Jędruchniewicz. Na moim blogu znajdziecie również recenzje pozycji świetnych Autorów takich jak Gajek, Jagiełło, czy Sprenger (tu akurat recenzowałam audiobooka, ale jestem zauroczona).

50. Czy polecisz jakieś zespoły grające muzykę o tematyce mitologicznej?

Stricte to nie. Głównie to muzyka z zakresu demonologii. Niemniej do wierzeń słowiańskich nawiązują m.in. Lelek, Same Suki, rosyjska Arkona czy Żywiołak. O Słowianach w popkulturze muzycznej pisałam już na blogu:

https://pijanamorana.blogspot.com/2019/09/sowianie-w-popkulturze-cz5.html

51. Znasz książki o wychowaniu w duchu Rodziomowierczym?

Książki o etyce na początku swojej kariery pisarskiej pisał Pan Rafał Merski. Jego pozycje niezmiennie możecie dostać na allegro. Są to "Słowiańskie dziedzictwo. Rodzima wiara i filozofia" i "Etyka słowiańska". Pan Merski jest nie tylko pisarzem, ale i żercą więc jest kompetentną osobą.
W najnowszym numerze "Gniazda" znajdziecie również "Deklarację" -dogmaty wiary przyjęte przez większość gromad. Dostaniecie je między innymi na oficjalnej stronie :

https://gniazdo.rodzimowiercy.pl/

52. Mogłabyś polecić książki związane z zielarstwem?

Ja głównie korzystam z Fishera i Rostafińskiego. Oba słownikowe. Fisher zebrał etnograficzne nazwy oraz użycie roślin w magii, obrzędach i lecznictwie ludowym. Rostafiński skupia się głównie na magii. 



To tyle na dziś. Zapraszam do dyskusji oraz zadawania kolejnych pytań. Jeśli chcecie wesprzeć mój blog, zapraszam również na Patronite. 
https://patronite.pl/MoranaBlogS%C5%82owia%C5%84ski?podglad-autora




Komentarze