5 najlepszych ksiażek 2022

                         5 najlepszych książek 2022


Witajcie w Nowym Roku Kochani! Jak rokrocznie na początku stycznia chciałabym Wam przedstawić moje subiektywne top 5 książek o tematyce około słowiańskiej. Wydawało mi się, że 2022 był nieco lepszym rokiem wydawniczym, ale sama się zdziwiłam przy podsumowaniu, które nie było wcale lepsze niż w 2021, choć ma zdecydowanie mocne pozycje, a w końcu liczy się jakość lektur. Być może do kolejnego roku posuchy przyczyniła się miniona pandemia i braki papieru w Europie. Sama zostałam tym problemem dotknięta i nadal czekam na wydruk własnej "Duchowości Słowian", tomu 1. Także mamy powtórkę z rozrywki z jaką borykaliśmy się przy wydaniu albumu "Bestiariusz słowiański. Opowiadania demoniczne".
No ale przejdźmy do meritum - oto moje top 5 2022 roku.
Zapraszam!


Moje top 5 najlepszych książek minionego roku to lista pozycji, które mają tematykę około słowiańską, zostały wydane w 2022 roku, które przeczytałam osobiście i w całości, choć w tym roku zrobimy wyjątek dla niedoczytnej i niezrecenzowanej publikacji zbiorowej "W świecie bogów ludzi i zwierząt. Studia ofiarowane Profesorowi Leszkowi Pawłowi Słupeckiemu", bo jestem przekonana, że tu nic złego się nie wydarzy. Jak już zostało wspomniane, maja lista jest oczywiście subiektywna, a kolejność w jakiej są wymienione książki jest przypadkowa. Nie wszyscy muszą się z nią zgadzać. Z pewnością pominęłam inne świetne, przeoczone przeze mnie, lub niedoczytane pozycje. Żałuję, ale tyle mogę.

1. Łuczyński "Mity Słowian. Śladami świętych opowieści przodków"

Zacznijmy od pozycji naukowych, Absolutny must have 2022 roku to książka "Mity Słowian. Śladami świętych opowieści przodków" Łuczyńskiego. Jest to bez dwóch zdań błyskotliwa pozycja, wnosząca nowe wnioski dotyczące ówczesnego stanu mitologii słowiańskiej, głównie na podstawie podwalin językowych i porównawczych. Książka dąży do podsumowania w dwóch zasadniczych częściach. tj. próbie rekonstrukcji motywów mitycznych funkcjonujących dla Prasłowian oraz "listy" postaci mitycznych. Mimo dramatycznej korekty jest pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych mitologią Słowian. Pełna recenzja:


2. zbiorowa - "W świecie bogów ludzi i zwierząt. Studia ofiarowane Profesorowi Leszkowi Pawłowi Słupeckiemu"

Dla kolejnej pozycji zrobimy wyjątek. Jest to "W świecie bogów ludzi i zwierząt. Studia ofiarowane Profesorowi Leszkowi Pawłowi Słupeckiemu". Jest to pozycja zbiorowa dedykowana wybitnemu naukowcowi i znajdują się w niej artykuły Jego uczniów i naukowców, których inspirował przez całokształt swojej kariery na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jako, że jego główne zainteresowania to mitologia nordycka i słowiańska właśnie w takiego zakresu znalazły się tam materiały, również takich wybitnych kolegów jak Stanisław Rosik, Andrzej Buko, Kamil Kajkowski, czy Leszek Gardeła.

3. Szymczak - "Klątwa żercy"

"Klątwa żercy" Szymczaka bo już beletrystyka, historyczne dark fantasy, czasem umiejscowione na schyłek chrystianizacji w Polsce, gdzie jawny opór względem przyjęcia nowej wiary stawia już jedynie Pomorze, stając się mokrym snem nadgorliwych misjonarzy. Także są to drgawki przedśmiertne pogaństwa jako religii na naszych ziemiach. Jednym z rzeczonych jest Otton z Bambergu, który staje się nie tylko jednym z głównych bohaterów powieści, lecz również kontrastem kulturowym w kraju Słowian. Pełna recenzja:


4. zbiorowa - "Duchy Nocy Kupały"

"Duchy Nocy Kupały" to antologia grozy, w której szczególną uwagę zasługuje pierwsza, polska część klasycznych opowiadań grozy. Nawiązują one głównie do słowiańskiej demonologii i kultury ludowej, choć przez pryzmat wyższych sfer.
Opowiadania to głównie XIX - wieczne klasyki grozy. Znajdziemy tu między innymi takich autorów jak mój ulubiony Zmorski,
Barszczewski, czy Krasiński. Z tego co się orientuje nie wszystkie zresztą wyszły do tej pory drukiem, więc można rzec, że to ich premiera:


5. Derkacz - "Legenda ludowa"

Ostatnia pozycja to nieco naiwna "Legenda ludowa" Derkacz. Książka reklamuje się jako "połączenie kryminału, fantastyki i słowiańskich wierzeń z wybornym humorem", choć różnie to wyszło. W każdym razie jest to początek trylogii, więc może warto dać jej szansę. Pełna recenzja:

Prawdę mówiąc znowu jestem nieco zawiedziona posuchą na rynku wydawniczym, szczególnie, że wiem, że wspaniali naukowcy kiszą w swoich szufladach gotowe książki, tak jak niektóre wydawnictwa mają nawet roczne zastoje. Bez wątpienia jest jednak co nadrabiać. Tak jak w zeszłym roku mam nadzieję, że ta koszmarna, pesymistyczna tendencja w końcu zostanie przerwana.
Jakie książki zamieścilibyście na swojej liście? Macie jakieś typy, które dodalibyście do swojego spisu najlepszych książek 2022 roku? Zapraszam do komentowania oraz dyskusji.





Komentarze