5 najlepszych książek 2024
Witajcie w Nowym Roku! Jest to mój ulubiony czas na podsumowanie lektur minionego. Jak rokrocznie na początku stycznia chciałabym Wam przedstawić moje subiektywne top 5 książek o tematyce około słowiańskiej. Szanowni Autorzy znowu nie próżnowali! momentami nie nadążałam z czytaniem, ani nawet z zakupami, także przed nosem przeszły mi z pewnością ciekawe pozycje, takie jak choćby "Święto Rękawki - od słowiańskich obrzędów do nowożytnej tradycji", "Helmolda kronika Słowian" opracowania prof. Strzelczyka, "Słowiańskie odrodzenie" Rafała Merskiego, jak i wielu ciekawych pozycji dziecięcych, które nie są moim priorytetem, więc zawsze jesteście informowani o nowościach raczej wyłącznie na moim facebooku. Ze smutkiem stwierdzam, że moja pamięć już tak szwankuje, że o niektórych pozycjach kurzących się na półce zwyczajnie zapomniałam. Póki co 2025 też zaczyna się ciekawie, chociażby zapowiedzią antologii wampirycznej "Martwce" z opowiadaniem mojego fumfla, czy nową serią o proplastach Piastów Krzysztofa Jagiełły, którego to recenzowałam chyba Piasta Mściciela.
Przejdźmy do meritum - oto moje top 5 2024 roku.
Zapraszam!
Moje top 5 najlepszych książek minionego roku to lista pozycji, które poruszają tematykę około słowiańską, zostały wydane w 2024 roku i które przeczytałam osobiście. Jak już zostało wspomniane, moja lista jest oczywiście subiektywna, a kolejność w jakiej są wymienione książki jest przypadkowa. Nie wszyscy muszą się z nią zgadzać. Z pewnością pominęłam inne świetne, przeoczone przeze mnie, lub niedoczytane pozycje. Żałuję, ale tyle mogę.
Magia wojny i wojna magii; w świecie dawnych Słowian - Kajkowski
Książka w niewielkim stopniu przypomina poprzednie. Nie jest to studium archeologiczne, na czym w sumie pozycja nieco traci, gdyż miejscami jest lekko wtórna. Porusza tematykę wierzeń i zwyczajów wczesnośredniowiecznych Słowian, głównie w kontekście magii wojny. Autor oddał w nasze ręce kompleksową lekturę dotyczącą wojny w różnych jej aspektach. Z publikacji dowiecie się między innymi, czy wojska słowiańskie były w jakiś sposób selekcjonowane z elity, wyspecjalizowane oraz w jakim wieku rozpoczynała się inicjacja wojskowa. Z mojej perspektywy najciekawszy jest rozdział V, o broni świętej i uświęconej. Pełna recenzja:
https://pijanamorana.blogspot.com/2024/08/magia-wojny-i-wojna-magii-recenzja.html
2. Perun gromowładny bóg; wstęp do dawnych wierzeń Słowian - Téra
Książka, wokół której narosło wiele kontrowersji przez dziwną komunikację na poziomie wydawnictwo-czytelnik zasługuje na wysokie miejsce na liście. Zawiera próbę odtworzenia panteonu słowiańskiego na podstawie Włodzimierzowego. Omawia również najbliższych gromowładnych "krewniaków" Peruna z innych kręgów kulturowych. Jedną z najciekawszych - moim zdaniem - części pracy jest rozdział szósty. Znajdziecie tu między innymi pieśni rytualne i elementy mitów słowiańskich, np. o drzewie świata. Badacz świetnie radzi sobie z poruszaniem się po ciężkim temacie mitologii Słowian. Pełna recenzja: https://pijanamorana.blogspot.com/2024/09/perun-grmowadny-bog-recenzja.html
3. Magiczny świat Słowian - Gołdowski
Z technicznych rzeczy - autor niestety nie oznacza w żaden sposób bibliografii w tekście (poza cytatami), praca nie ma struktury naukowej, ani cech książki naukowej, a takie między innymi dla was recenzuje. Nie posiada więc jak już wspomniałam klasycznej bibliografii, momentami spekuluje bez pokrycia, mimo to powinna dostać order za popularyzatorstwo. Szczególnie na początku zawiera sporo przypisów redaktorskich ją ubogacających. Jeśli chodzi o treść, publikacja w szeroki sposób porusza nie tylko wieloaspektowo wierzenia słowiańskie, ale też kontynuację wiary tradycyjnej Słowian odnosząc się do rodzimowierstwa. Opisuje nowe praktyki i symbole religijne. W mojej opinii najciekawszy jest podrozdział o miesiącach. Podaje nie tylko ich rodzime nazwy i je tłumaczy, lecz również odnosi się do świąt i praktyk życia agrarnego je wytyczających. Wierzę, że książka może przyczynić się do szerszego zrozumienia kultury słowiańskiej, w szczególności wśród laików. Pełna recenzja:
4. Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich - Ceklarz, Janicka-Krzywda
Książka ma - jak wskazuje tytuł - formę leksykonu. Znajduje się w nim ponad 200 haseł z zakresu magii ludowej Karpat. Wstęp zawiera naukowe wyjaśnienie zagadnienia magii i jej typologię. Książka to zasadniczo spis leksykalno-słownikowy wierzeń etnograficznych Górali, związanych z zagadnieniami magicznymi, głównie już silnie zsynkretyzowanymi, na przykład w powiązaniu ze świętami kościelnymi, użyciem święconych/skradzionych z kościoła artefaktów, czy zamówieniami wiążącymi się ze świętymi. Znajdziecie tu oczywiście magię owczarską, ale również spis ziół magicznych jak i wiele innych, ciekawych informacji, w tym bezpośrednio cytowanych od tzw. informatorów. Pełna recenzja:
5.Trzej Maszkaronowie; czyli legendarna komedia - Piątkowski
I w końcu beletrystyka. Chyba nie było jeszcze listy bez naszego ulubionego żercy - papugi - Piątkowskiego. Tym razem znajdujemy go w... humorystycznym dodatku do serii "Powiernik". Książka jest totalnie inna niż poprzednie i spędziłam z nią chwile, które dobrze wspominam.
Opowiada o trzech słowiańskich stworach. Strzygoniu Bezmirze, domowiku Witku i wegewąpierzu (które to słowo zawsze wywoływało śmiech mojego towarzysza) Radziu. Trzej przyjaciele swoją niefrasobliwością sami na siebie - można powiedzieć - rzucają klątwę i od tej pory muszą się mierzyć z powołanymi do życia polskimi legendami, które okazują się często jeszcze bardziej pokręcone niż oryginały, które znamy. Książka moim zdaniem ma pewne problemy, ale to nadal świetna rzecz.
Pełna recenzja:
No, powiem Wam że w tym roku byliśmy rozpieszczani. Przeczytałam co najmniej 90 książek, a i tak nie nadążałam ze wszystkim i z żalem pozostawiam za plecami świetne pozycje, na które nie mam już czasu.
Jakie książki zamieścilibyście na swojej liście? Macie jakieś typy, które dodalibyście do swojego spisu najlepszych książek 2024 roku? Zapraszam do komentowania oraz dyskusji.
Komentarze
Prześlij komentarz