Co się zdarzyło w Swarogowie? - recenzja

  Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci - Łuczyński

                                                        Recenzja


Witajcie kochani! Jeden z naszych ulubionych Autorów - Michał Łuczyński rozhulał się bez opamiętania. Rok w rok książka! Tym razem również  mitologia, ale tym razem dla dzieci.
Zapraszam na krótkie omówienie!

Książka, tak jak pierwsza z propozycji Łuczyńskiego została wydana przez Triglav. Wydruk co prawda na papierze kredowym, lecz słabej gramatury. Na szczęście piękne ilustracje Michała Brzezickiego, których przedsmak mamy na okładce rekompensują te niedociągnięcia. Tyle wstępem.
Książka pisana jest pięknym, kwiecistym językiem. Nie dość, że zawiera odrobinę nowomowy, która będzie atrakcyjna dla najmłoszych do których jest skierowana, to zawiera wiele frazeologizmów i archaizmów zadowalających bardziej wymagających i starszych czytelników. Dziwnym rozwiązaniem z tym związanym może wydać się słowniczek nieoznakowanych w tekście wyrazów znajdujący się na końcu, także warto od niego zacząć przed lekturą. 
 
Kłótnie o to, czy mitologia słowiańska w ogóle istniała zawsze wydawały mi się bezzasadne. Co w takim wypadku opisywali w swoich kronikach chrześcijańscy misjonarze? Co tak agresywnie tępili, palili? Bogów, boskie atrybuty. Przejawy boskości na ziemi. To właśnie zniszczyli bezpowrotnie, miejscami dość szczegółowo opisując przedmioty swojej destrukcyjnej nadgorliwości i ignorancji. Strzępki tych mitów zostały w przekazach ustnych i etnograficznych, oraz poezji rekonstrukcyjnej, którą Autor jako bezlitosny naukowiec odrzuca pozbawiając nas tej odrobiny magii. Jest to oczywiście nowe i dające szersze możliwości spojrzenie na ten temat, choć osobiście szczególnie lubię podania o stworzeniu świata z ziarnka piasku i człowieka ze słomy i śliny - tu ich nie znajdziecie. Skupia się za to na fabularyzacji własnych badań nad faktycznymi wątkami mitycznymi, które  dojrzali poszukiwacze prawd znajdą w Jego poprzedniej książce z 2022 roku (pełna recenzja: https://pijanamorana.blogspot.com/2022/10/mity-sowian-recenzja.html).
W środku znajduje się 9 zrekonstruowanych mitów z zakresu kultury słowiańskiej. 
Mamy tu  powstanie świata, człowieka, bogów, uporządkowany panteon i oczywiście boskie peryferie, wzloty i upadki. Cytując "nie mniej pasjonujące niż walki Thora z Jotunami i nie mniej barwne niż 12 prac Heraklesa."
Słowem podsumowania jest  to cholernie błyskotliwa książka świecąca nową, własną poetyckością.

Czy polecam książkę? Jasne. Jest to powiew świeżości dmuchający lekko i z polotem na mitologię naszych przodków.

Rok wydania: 2023


Cena okładkowa: brak



Komentarze